Szeretjük otthonainkban a levegős tereket, ámde – főleg így télen – jól jön egy kuckó, ahova behúzódhatunk, egy meleg sarok, ahol magunkra húzva a kockás plédet, levendulás forró csokit kortyolgathatunk. Ez a kuckó lehet maga a kanapénk a nappaliban, ha eleve nem sok helyünk van a tágas elrendezésre.
Ha több helyünk van, a vendégfogadó ülőgarnitúrától elkülönülve rakhatunk egy fotelt, ami ha stílusában, a kárpit mintájában, színében is eltér a kanapétól, még jobban kihangsúlyozza, hogy az ott egy kis sziget.
Ha olyan szerencsések vagyunk, hogy megadatott egy ablakmélyedés, még hangulatosabb lehet ott elhelyezni fotelt, vagy beépíthetünk egy kis párnázott padot.
A skandináv országokból szemezgetünk. Foglaljuk össze mit is jelent a skandináv stílus, és talán ebből körvonalazódik, miért szeretjük ezt olyan sokan, és miért kézenfekvő, hogy elsőként itt nézünk körül.
Mind a látványos formatervezés világához, mind a hétköznapibb, otthonos kialakításhoz nagyon jó érzékük van az északiaknak, talán mert ott még inkább fontos, hogy a zord télből igazán kellemes miliőbe térhessenek haza. Nézzük az egyes elemeket.
Fény: nagy ablakok engedik be az ott eleve rövidebb nappalok adta fényt, és a ritka napsütést. Fehér falak segítik az egész lakásban, a terekben szétáradni. Szinte csillog, tükröződik a falakon, a sok fehér bútoron, és a gyakran fehérre pácolt hajópadlón.
Színek: finom, pasztell árnyalatok, az alap fehér mellett barnák, szürkék, pasztell kékek, merészebb zöldek, fekete kiegészítők.
Formák: lágy, kerek vonalvezetésű bútorok, ergonomikus formák és organikus anyaghasználat – neves designerek világszerte elterjedt bútorai. Például az utolsó fotón látható Egg chair, amely a dán tervező, Arne Jacobsen ikonikus darabja. További olvasnivaló: itt.
Funkcionalitás: minden berendezési elemnek feladata van, egyszerre praktikus és esztétikus minden, zsúfoltságnak nyoma sincs, a levegős elrendezés alapvető. A fények, színek, formák összhangja eredményezi a légies, letisztult, könnyed stílust.
Bár vannak eltérések országonként, a felsorolt alapvetések mindenhol működnek.
Néhány apró jellegzetesség, szubjektív megfigyelés alapján:
svédek: kiemelten sok fehér, harmonikus vegyítése a különböző stílusú bútoroknak, lágyabb és szögletes vonalak egy térben.
norvégok: szőrök, rusztikus, kezeletlen fa kiegészítő bútorok, több sötét, meleg szín, rénszarvas és kockás motívum, kevesebb formatervezett, inkább klasszikus, vagy elegánsabb vonalvezetés.
finnek: a vidékies, rusztikus a főbb irány, kockás, mintás kárpitok bátrabb használata, kezeletlen fa, formatervezett bútorok is, erőteljesebb, mélyebb színek.
dánok: design - a nagy tervezők munkái, formái megjelennek, letisztult stílus, barna és szürke árnyalatok, kezelt fa használata.
Mint láthatjuk, vannak eltérések országonként, de a felsorolt alapvetések mindenhol működnek, és olyan egységet alkotnak, ami nagyon is felismerhető stílust formál, és amely a világ bármely pontján megállja a helyét.
fotó:
pinterest
http://www.alvhemmakleri.se/
http://bobedre.dk/
http://www.stadshem.se/
http://www.kotijakeittio.fi/
http://norskeinteriorblogger.no/